четвер, 4 жовтня 2018 р.

Кейс-технологія

Сучасне життя ставить перед школою нові завдання: не просто озброїти учнів сумою знань з певних предметів, а  навчити творчо використовувати їх на практиці, сформувати здатність розв'язувати життєві проблеми, а не уникати їх. У першу чергу треба поставити дитячу особистість у центр усієї педагогічної діяльності, сприймати її не як об'єкт навчального процесу, а як рівного партнера.
В. Сухомлинський стверджував, що за маленькою шкільною партою твориться народ. А творять його в першу чергу вчителі української мови і літератури, «наставники думки, волі, духу людини», бо наука рідної мови, літератури – наука про найголовніше: про Україну, рідну землю, її силу й красу, її минуле й майбутнє.
     Питання розвитку творчих здібностей учнів є досить актуальним на сучасному етапі становлення гуманітарної освіти. Наукові дослідження свідчать, що дана проблема є складною й багатоаспектною.
          Проблема творчості з давніх-давен цікавила таких філософів, як Платон, Арістотель, Августин, Гегель, Песталоцці та ін.
          Визначенню фундаментальних механізмів функціонування творчих здібностей та мислення, їх рівня й процесів розвитку присвячені наукові дослідження
А. Брушлинського, С. Рубінштейна, O. Тихомирова та ін.
   Предметом наукових досліджень О. Аматьєва, Е. Бєлкіної, А. Богуш,
Н. Ветлугіної, Н. Гавриш, О. Дронової, Т. Комарової, Т. Козакової, О. Ушакової та інших авторів стала проблема розвитку мовленнєвих творчих здібностей. Досліджуване питання висвітлено у багатьох наукових працях з різних позицій, однак зростаюча актуальність та педагогічна значущість цієї проблеми як у контексті теоретичного осмислення, так і з огляду на висвітлення її практичних аспектів, зумовили вибір даної теми дослідження.
          Розвиток творчих здібностей учнів можливий, на мою  думку, за умови дотримання певних принципів та врахування необхідних компонентів. Крім того, вільна атмосфера на уроці, відсутність авторитарності, почуття довіри та поваги до учнів з боку вчителя, високий рівень пізнавальних інтересів серед учнівського колективу, використання ігрових технологій та інтерактивних методів навчання, виконання суб'єктивно-творчих вправ, урахування інтересів та можливостей кожного учня безумовно стануть суттєвими допоміжними детермінантами розвитку креативності.
          Завдання учителя – управляти процесами творчого пошуку, йдучи від простого до складного: створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямовані на школяра, розвивати його уяву, асоціативне мислення,здатність розуміти закономірності, прагнення самостійно вдосконалюватися, розв'язувати дедалі складні творчі завдання. Що таке творча особистість? Як її виховати? Які методи і технології треба використовувати на уроках, щоб допомогти учневі знайти себе, свій творчий потенціал?
        Розвивати творчі здібності можна по-різному. Окремі учні (обдаровані) переважно самостійно тренують свої задатки, щоб розвинути їх у здібності, і удосконалюють свої здібності, щоб вони стали творчими. Але для розвитку творчих здібностей більшості школярів важливою є саме роль учителя. Завдання педагога - управляти процесами творчого пошуку, йдучи від простого до складного: створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямованості школяра, розвивати його уяву, асоціативне мислення, здатність розуміти закономірності, прагнення постійно вдосконалюватися, розв'язувати дедалі складніші творчі завдання.
       І єдиним, на мою думку, найефективнішим засобом досягнення мети є інноваційні технології навчання. Інноваційний підхід забезпечує позитивну мотивацію здобуття знань, активне функціонування інтелектуальних і вольових сфер, сприяє розвитку творчої особистості.
        Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини – основна мета, що покладена в основу інноваційних технологій навчання. Багато з них варті уваги сучасного педагога, який прагне дати якісний рівень знань, зробити урок цікавим, досягти максимального взаєморозуміння і співпраці між вчителем і учнем
          Саме тому я зупинилась на вирішенні науково – методичної проблеми «Розвиток творчої особистості учня шляхом використання кейс-методу на уроках української мови та літератури ».
              Актуальність. Випереджаюча освіта відіграє важливу роль у сучасному житті України. Інтелектуальний потенціал нації, який створюється системою освіти, є визначним фактором прогресивного розвитку країни і народу. Все це орієнтує вчителя на використання особистіно-орієнтованих методів навчання, в основі яких – особистсіно-діяльнісний підхід, направлений на розвиток і самореалізацію особистості.
  Побудова нового суспільства  можлива освіченими, моральними, завзятими людьми, які здатні самостійно приймати рішення, прогнозуючи можливі результати наслідку ситуації, здатні до співпраці, відрізняються мобільністю, динамізмом, конструктивністю.
Актуальність використання кейс-методу полягає в тому, що він відповідає сучасній державній освітній політиці, націлений на особистісно-орієнтоване навчання, сприяє реалізації випереджального підходу.  Кейс-технологія – це інноваційна технологія навчання у школі, яка враховує всі особливості предмету , та формує необхідні знання, уміння і навички.
Кейс-технологія для вчителя досить проблематична. По-перше, вона змушує глибоко освоїти не тільки зовнішні сторони кейса в його використанні на уроці, а й вдуматися в особливу філософію мислення і діяльності. Тут центральне місце займатиме процес розвитку умінь у використанні, а потім і розробці проблемно-аналітичних кейсів спочатку самим учителем, а потім і його учнями.
 Метод Case Study зародився у 1924 р в США в щколі бізнесу Гарвардського університету. У нашій країні стали застосовувати у вищій школі і на курсах підготовки і перепідготовки кадрів в 80-і рр. Значно пізніше даний метод увійшов і в середню школу.
      Методичні основи кейс-технології висвітлюються в роботах Павленко О.О., Смолянинова О.Г., Шевченко О.П., Рейнгольд Л.В., Михайлова Е.И. В основному роботи висвітлюють використання даної технології у вищій школі і стосовно до соціальних наук (економіка, соціологія та ін.).
Новизна педагогічної інновації  полягає у творчому розвитку та апробації кейс-методу на уроках української мови та літератури.
Метою педагогічної інновації є необхідність теоретичного обґрунтування та практичної інтеграції кейс-технології у навчальний процес під час вивчення української мови та літератури.
Для досягнення поставленої мети визначені основні завдання:
-  систематизувати основні прийоми навчальної діяльності школярів у формі поетапного алгоритму;
-  створити інформаційну основу проблемних ситуацій вивчення з української мови та літератури;
-  освоєння теоретичних основ і алгоритму побудови навчального  кейсу, побудувати алгоритм уроку з використанням кес-технології;
-  опанування у процесі формування компетенцій найбільш продуктивними типами навчальних кейсів;
-  дослідити інноваційні технології навчання української мови та літератури у форматі становлення кейс-технології;
-  дати комплексний аналіз видів, витоків та основних характеристик кейс-технології як актуальної інноваційної технології.
        При підготовці до уроку треба продумати систему логічно вмотивованих дій, послідовному переходу від одного елемента до іншого. Ефективний буде той урок, на якому присутні глибокі теоретичні знання, ретельна підготовка, творчий підхід вчителя. Важливе – застосування кейс-методу на уроках української мови і літератури, учні вчаться бути демократичними, критично мислити, приймати рішення, спілкуватися з іншими.
        Використання методики СASE створює умови для максимального залучення до роботи усього класу. Кожному учневі пропонується диференційоване завдання, здійснюється індивідуальний підхід, проводиться робота з обдарованою молоддю. Використання цього методу доцільне ще й тому, що він дозволяє бачити неоднозначність вирішення проблеми. Можна бути чудовим спеціалістом-теоретиком, але ще важливіше – уміти знаходити раціональне рішення. Свої переваги у кейс-методі має й вчитель: якщо він грамотно спрямовує дискусію, то може вивести на новий розв'язок  проблеми, пробуджує інтерес, активізує творчо-пошуковий процес і сприяє ефективній реалізації самостійної роботи учнів.
 Чому саме самостійної роботи? Вчитель роздає заздалегідь складені кейси. Учні самостійно розглядають кейс, підбирають додаткову інформацію і літературу для його вирішення. Заняття починаю з контролю знань, з'ясування проблем, яку необхідно вирішити. Розділивши клас на групи, оголошую проблему для вирішення. На уроці контролюю роботу груп, допомогаю, уникаючи прямих консультацій. Учні можуть використовувати допоміжну літературу,підручники, це формує в них навички роботи з книгою та вміння обирати необхідну інформацію. Розрізняють шість основних етапів роботи над кейсом. На кожному етапі учні здобувають певні знання та навички. Вагомими є й міжпредметні зв¢язки, коли виникає можливість використання специфічних форм образотворчого мистецтва, досліджень, музики, гри тощо для активізації методів.
         Таким чином, проблема розвитку творчої особистості є надзвичайно актуальною та має широкі перспективи. У кожній людині природою закладений певний творчий потенціал. Виявити здібності, розвинути їх якомога повніше — таке завдання повинен ставити перед собою кожний педагог. Надзвичайно важливо навчити бачити прекрасне, тонко сприймати навколишній світ, правильно й образно висловлювати думки. Робота ця копітка, об’ємна, тож розпочинати її слід якомога раніше і проводити системно. Успішно розвиває творчі здібності учнів той словесник, який сам є творчий.
       
Сукупність різних прийомів, методів, технологій оволодівання знаннями і вміннями передбачають постановку якоїсь проблеми, висунення гіпотези, окреслення мети, планування роботи, оцінки результатів. Лише добре усвідомивши потребу чогось у житті, можна втілювати задумане в практику, і тоді результативність та ефективність роботи будуть високим.

     

Немає коментарів:

Дописати коментар